Die ekonomie van Bangladesj - Geskiedenis

Die ekonomie van Bangladesj - Geskiedenis

Bangladesj

Die ekonomie van Bangladesj het sedert 2005 ongeveer 6% per jaar gegroei ondanks lang tydperke van politieke onstabiliteit, swak infrastruktuur, endemiese korrupsie, onvoldoende kragbronne en stadige implementering van ekonomiese hervormings. Alhoewel meer as die helfte van die BBP deur die dienstesektor gegenereer word, werk byna die helfte van die Bangladesj's in die landbousektor, met rys as die belangrikste produk.
Klere, die ruggraat van die industriële sektor in Bangladesh, was verantwoordelik vir meer as 80% van die totale uitvoer in 2016-17. Die industriële sektor groei steeds, ondanks die behoefte aan verbeterings in die fabrieksveiligheidstoestande. Bestendige uitvoergroei in die kledingstuk, tesame met $ 13 miljard se oorbetalings van oorsese Bangladesj's, het in die boekjaar 2016-17 bygedra tot die stygende valutareserwes van Bangladesh.
Die onlangse toestroming van meer as 700 000 bykomende vlugtelinge uit Birma sal druk plaas op die begroting van die regering van Bangladesh en die rysvoorraad van die land, wat gedeeltelik in 2017 afgeneem het weens rekordoorstromings. Onlangse verbeterings aan energie -infrastruktuur, insluitend die begin van die invoer van vloeibare aardgas in 2018, is 'n belangrike stap vorentoe in die oplossing van 'n belangrike knelpunt vir groei.

1990200020102016
GNI, Atlas -metode (huidige US $) (miljarde)32.6255.71118.31216.29
BNI per capita, Atlas -metode (huidige US $)3104207801,330
BNI, PPP (huidige internasionale $) (miljarde)90.17176.81393.64616.93
BNI per capita, PPP (huidige internasionale $)8501,3402,5903,790
BBP (huidige US $) (miljarde)31.653.37115.28221.42
BBP -groei (jaarliks ​​%)5.65.35.67.1
Inflasie, BBP -deflator (jaarlikse %)6.53.47.16.7
Landbou, bosbou en vissery, toegevoegde waarde (% van die BBP)30231714
Nywerheid (konstruksie ingesluit), toegevoegde waarde (% van die BBP)20222527
Uitvoer van goedere en dienste (% van die BBP)6121617
Invoer van goedere en dienste (% van die BBP)13172221
Bruto kapitaalvorming (% van die BBP)16242630
Inkomste, toelaes uitgesluit (% van die BBP)..8.69.710.2
Netto uitleen (+) / netto lenings (-) (% van BBP)..-0.6-0.8-1.5
State en markte
Tyd benodig om 'n besigheid te begin (dae)....2220
Binnelandse krediet verskaf deur die finansiële sektor (% van die BBP)21.630.257.461.4
Belastinginkomste (% van die BBP)..6.67.88.8
Militêre uitgawes (% van die BBP)1.21.41.41.5
Mobiele mobiele intekeninge (per 100 mense)00.244.683.4
Individue wat die internet gebruik (% van die bevolking)00.13.718.2
Uitvoer van hoë tegnologie (% van vervaardigde uitvoer)0000
Statistiese kapasiteitsgradering (algehele gemiddelde)....6974
Globale skakels
Handelsware (% van BBP)17294136
Netto ruilhandelvoorwaardes -indeks (2000 = 100)1171006168
Buitelandse skuldaandele, totaal (DOD, huidige US $) (miljoene)12,29215,60326,88141,126
Totale skulddiens (% van die uitvoer van goedere, dienste en primêre inkomste)34.210.65.24.7
Netto migrasie (duisende)-798-1,541-2,526..
Persoonlike betalings ontvang (huidige US $) (miljoene)7791,96810,85013,544
Direkte buitelandse belegging, netto invloei (BoP, huidige US $) (miljoene)32801,2322,327
Netto amptelike ontwikkelingshulp ontvang (huidige US $) (miljoene)2,092.801,174.301,404.602,503.60

Bangladesj bloei - en dit is waarom, sê die premier

Baie sien Bangladesj as 'n 'mark' van meer as 30 miljoen middel- en welgestelde mense en 'n 'ontwikkelingswonder'. Vir my is ons sterk punte die samelewingswaardes en die vertroue van mense in Bangladesh. Net so is die strewe van mense na vooruitgang en hul veerkragtigheid sowel as hul vertroue in ons leierskap. My pa, die Vader van ons nasie, Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman, het gedroom van 'n Sonar Bangla, 'n uitbuiting-vrye en regverdige samelewing. Sy visie gee ons die vertroue om voort te gaan met ons visie om Bangladesh as 'n ontwikkelende land voor 2021 en 'n ontwikkelde land teen 2041 te bevorder.

Bangladesj beweeg vinnig na 'n hoë-waarde, kennis-intensiewe samelewing, buite klerevervaardiging. Verlede jaar het ons 12 industriële robotte na Korea uitgevoer. Vier skepe wat in Bangladesj vervaardig is, het na Indië gekom. Onlangs het Reliance 'n groot hoeveelheid yskaste in Bangladesh gekoop. Bangladesj het ook 600 000 IT -vryskutwerkers - die grootste vryskutgemeenskap. Dit alles spreek van 'n stille transformasie waar mense risiko's geneem het en uitdagings die hoof gebied het deur meer innoverend te word en tegnologie aan te neem. Dit is tyd dat globale beleggers, veral Indiese entrepreneurs, in Bangladesh belê op gebiede soos onderwys, ligte ingenieurswese, elektronika, die motorbedryf en kunsmatige intelligensie - buite die konvensionele spyskaart.

Bangladesj verstedelik vinnig. Teen 2030 sal 48% van ons bevolking in dorpe en stede woon. Die meeste is jonk, energiek en digitaal verbind. Hulle sal behendig, ontvanklik vir nuwe idees wees en nuwe maniere soek om rykdom te skep. In werklikheid gebeur dit reeds met meer as 110 miljoen aktiewe internetintekenare in Bangladesh. Teen 2025 sal die penetrasie van mobiele internet 41% van die bevolking bereik. Vinnige verstedeliking, gevoed deur die toenemende verbruik van elektrisiteit en meer as 30 miljoen middelklasburgers, is inderdaad 'n groot mark.

Sommige is bekommerd oor die risiko's om in Bangladesh te belê. Ja, ons het uitdagings soos baie ander lande. Maar in Bangladesh weet ons hoe ons uitdagings in geleenthede kan omskep. Hierdie jaar het ons ekonomie 'n rekordgroei van 8,1%behaal. Ons is naby aan die bereiking van dubbelsyfergroei. Sedert 2009 het die ekonomie van Bangladesj met 188% gegroei. Ons inkomste per capita het $ 1,909 oorskry.

Ons landbouproduksie gaan nie meer oor bestaan ​​nie. Behalwe vir selfvoorsiening, is ons nou die vierde grootste rysprodukte, die tweede grootste in die juteprodusent, die vierde grootste in die mangoproduksie, die vyfde grootste in groenteproduksie en die vierde grootste in die binnelandse vissery ter wêreld. Ons dekodeer die genoom van belangrike gewasse en vrugte om verder te beweeg.

Deur die land sedert 2009 in 'n 'Digitale Bangladesh' te omskep, het ons 100% toegang tot IKT verseker vir mense op die voetsoolvlak. Ons fokus is om tegnologie te gebruik om die ontwikkelingsuitdagings van gewone mense op te los. As gevolg hiervan het Bangladesh die vyfde grootste bevolking van internetgebruikers in Asië-Stille Oseaan. Ons is vinnig besig om 'n kontantlose samelewing te word: verlede jaar het e-handelstransaksies $ 260 miljoen bereik.

Bangladesj bied vandag die mees liberale beleggingsregime in Suid -Asië aan - wat betref wetlike beskerming van buitelandse beleggings, vrygewige fiskale aansporings, toegewings vir die invoer van masjinerie, 'n onbeperkte uitgangsbeleid, volledige repatriasie van dividende en kapitaal by uitgang. Ons vestig 100 spesiale ekonomiese gebiede met eenstopdiens in Bangladesh. Twaalf van die sones werk reeds. Twee sones is voorbehou vir Indiese beleggers. 'N Aantal hoëtegnologieparke is ook gereed vir tegnologie en innoverende ondernemings.

Het jy gelees?

Tussen Oos- en Noordoos-Indië, China in die weste en Suidoos-Asië verdien Bangladesj die aandag van wêreldwye en Indiese sake as 'n naatlose ekonomiese ruimte. Ons kan dien as die ekonomiese spilpunt vir die subgebied. Buiten ons eie 162 miljoen mense, kan Bangladesh die landmassa verbind tot 'n gesamentlike mark van byna 3 miljard mense.

Verlede jaar het HSBC voorspel dat Bangladesh teen 2030 die 26ste grootste ekonomie in die wêreld sou wees. Twee dinge is belangrik: een is ons oop samelewing, godsdienstige harmonie, liberale waardes en sekulêre kultuur. Die ander is dat twee-derde van ons homogene bevolking jonk is-meestal jonger as 25. Hulle is vinnig vaardig, aanpasbaar vir tegnologieë en bereid om mededingende lone aan te gaan.

Ons leer voortdurend in ons reis na ontwikkeling met ons selfversekerde mense, bekwame leierskap en bestuur. Bangladesj bied u 'n stabiele en humanitêre staat, waar leierskap reageer en verantwoordelik is. Dit gaan gepaard met gesonde makro -ekonomiese beginsels - en ons pragmatiese en oop ekonomie sal voortgaan om globale neigings en die voorbeeld van 'n vreedsame en vooruitstrewende nasie te stel.


Dit is wat u moet weet oor die sterk ekonomie in Bangladesh

Dinge het beweeg. Bangladesj het nou 'n gemiddelde groeikoers van 8% - ver bo die Asiatiese gemiddelde, toon die syfers van die Asiatiese Ontwikkelingsbank.

Het jy gelees?

'N Afname in bevolkingsgroei help ook 'n toename in inkomste per capita. Die aantal werkers wat onder die armoedegrens leef, het gedaal van 73,5% in 2010 tot 10,4% in 2018.

Bangladesj word sedert 1975 deur die Verenigde Nasies as een van die wêreld se minste ontwikkelde lande (MOL's) geklassifiseer, maar die huidige baan beteken dat dit waarskynlik teen 2024 die beskrywing sal verwerp.

Om van die MOL -status af te kom, is 'n teken dat die bruto nasionale inkomste per mens, die menslike bates en die weerstand teen ekonomiese en omgewingsskokke 'n sterk genoeg is om volhoubare ontwikkeling moontlik te maak.

Bangladesj was 105ste in die The Global Competitiveness Report 2019 van die World Economic Forum. Hoe meer mededingend 'n land is, hoe meer waarskynlik is dit dat dit lewensstandaarde kan verbeter.

Wat bedoel ons met 'mededingendheid'?

Wat is ekonomiese mededingendheid? Die Wêreld Ekonomiese Forum, wat lande se mededingendheid sedert 1979 meet, definieer dit as: "die stel instellings, beleid en faktore wat die produktiwiteitsvlak van 'n land bepaal." Ander definisies bestaan, maar almal bevat oor die algemeen die woord " produktiwiteit ”.

Die Global Competitiveness Report is 'n instrument om regerings, die private sektor en die burgerlike samelewing te help om produktiwiteit te verhoog en welvaart te genereer. Vergelykende analise tussen lande stel leiers in staat om gebiede wat versterk moet word, te bepaal en 'n gekoördineerde reaksie op te bou. Dit help ook om beste praktyke regoor die wêreld te identifiseer.

Die Global Competitive Index vorm die basis van die verslag. Dit meet prestasie volgens 114 aanwysers wat die produktiwiteit van 'n land beïnvloed. Die nuutste uitgawe het 141 ekonomieë beslaan, wat meer as 98% van die wêreld se BBP uitmaak.

Lande se tellings is hoofsaaklik gebaseer op kwantitatiewe bevindings van internasionaal erkende agentskappe soos die Internasionale Monetêre Fonds en die Wêreldgesondheidsorganisasie, met die toevoeging van kwalitatiewe assesserings van ekonomiese en sosiale spesialiste en senior korporatiewe bestuurders.

Die handel in kledingstukke wat in die sewentigerjare in Bangladesh begin het, is nou 'n bedryf van $ 30 miljard. Maar die ekonomie diversifiseer. Die dienstesektor - insluitend mikrofinansiering en rekenaar - maak 53% van die land se BBP uit.

Die sukses van die IT -industrie staan ​​sentraal in die digitale transformasie en voortgesette ekonomiese groei van Bangladesh. Dit voer elke jaar bykans $ 1 miljard tegnologiese produkte uit - 'n syfer wat die regering verwag om teen 2021 $ 5 miljard te verhoog. Die land het ook 600 000 IT -vryskutwerkers.

Volgens Bangladesh is daar groot verbeterings in gesondheid, opvoeding, kindersterftes en lewensverwagting, volgens Daniel Gay van die Verenigde Nasies se departement van ekonomiese en maatskaplike aangeleenthede. Dit het groei gedryf en ekonomiese kwesbaarheid verminder. 'Dit is regtig 'n suksesverhaal,' sê hy.


Ekonomiese groei in Bangladesh 1960-2021

Terugskakels van ander webwerwe en blogs is die lewensaar van ons webwerf en is ons primêre bron van nuwe verkeer.

As u ons grafiekbeelde op u webwerf of blog gebruik, vra ons dat u 'n skakel na hierdie bladsy toeskryf. Ons het 'n paar voorbeelde hieronder gegee wat u op u webwerf kan kopieer en plak:


Voorskou van skakel HTML -kode (klik om te kopieer)
Ekonomiese groei in Bangladesh 1960-2021
Makrotrends
Bron

U beelduitvoer is nou voltooi. Gaan u aflaai -gids na.


Die ekonomie van Bangladesj

Landbou bly 'n belangrike deel van die Bangladesjse ekonomie.

Bangladesj het 'n markekonomie. Dit word beskou as die 44ste grootste ekonomie ter wêreld en die tweede vinnigste groeiende ekonomie. Sedert 2004 het die land 'n relatief konstante groei van 6,5%beleef. In 2016 bereik dit 7,1% en is ongeveer $ 180 miljard. Hierdie bedrag sal na verwagting tot $ 322 miljard teen 2021 styg. Bangladesj maak staat op gediversifiseerde bedrywe, insluitend tekstiele, farmaseutiese produkte, leer, vissery, staal, aardgas, skeepsbou, telekommunikasie en voedselverwerking. Boonop het dit die tweede grootste finansiële sektor van die Indiese subkontinent.

Die relatiewe stabiliteit van hierdie ekonomie het die aandag van buitelandse beleggers getrek. In 2015 het direkte buitelandse beleggings meer as $ 2 miljoen beloop, 44% meer as in 2014. Hierdie beleggings was gemik op sommige van die voorheen genoemde bedrywe, sowel as olie- en kragopwekking. Een van die redes waarom soveel buitelandse beleggers na Bangladesj aangetrokke is, is die oop beleid wat 100% buitelandse fondse in sommige bedrywe moontlik maak.

Ekonomiese geskiedenis van die moderne Bangladesh

Bangladesj verkry sy onafhanklikheid van Pakistan in 1971. Destyds het die nuwe land 'n sosialistiese raamwerk vir sy ekonomie geïmplementeer. Onder hierdie raamwerk was alle bedrywe in die land in staatsbesit. Hierdie stap het gelei tot stadige groei, voedseltekorte en ondoeltreffende goedereproduksie. Die ondoeltreffendheid het gelei tot verlore eksterne kopers. Dit het egter in 1975 verander toe die regering van Bangladesj die ekonomie hervorm het. Die hervorming het plek gemaak vir private deelname aan die mark. Geleidelik het die regering begin om ondernemings in staatsbesit te privaatiseer, waaronder telekommunikasie, bankwese, media en juteproduksie.

Teen die tagtigerjare het die land wenke van verbetering begin sien, en wetgewing is aangeneem om die privatisering van die nywerheid te ondersteun. Interne politieke onstabiliteit in die 90's het daartoe gelei dat die strukturele aanpassings van die Internasionale Monetêre Fonds (IMF) nie gevolg is nie en buitelandse beleggers verloor het. Van 2003 tot 2010 is verskeie kredietlyne aan Bangladesj beskikbaar gestel, waaronder $ 70 miljoen van 'n plan vir armoedevermindering van $ 490 miljoen, $ 536 miljoen aan rentevrye lenings van die Wêreldbank en 'n kredietlyn van $ 1 miljard uit Indië. Die land het nou 'n buitelandse reserwe van $ 30 miljard.

Belangrikste ekonomiese sektore in Bangladesh

Die belangrikste ekonomiese sektore in Bangladesj is landbou, vervaardiging en finansies.

Landbou

'N Groot persentasie van die bevolking van Bangladesj oorleef deur bestaansboerdery. Die belangrikste oes is rys, hoewel jute, mielies en verskillende groente al hoe belangriker geword het. As gevolg van die vinnig groeiende bevolking, ly baie mense in Bangladesh aan voedseltekorte. Risiko's van gure weer en natuurrampe belemmer groeigeleenthede. Boonop neem die aantal nie-grondeienaars in landelike gebiede toe. Die risiko verbonde aan landbouproduksie het beperkte beleggings in nuwe tegnologieë.

Vervaardiging

In die vervaardiging is die klerebedryf die grootste bydraende sektor. Klerefabrieke verskaf ongeveer 3 miljoen werksgeleenthede, meestal werkende vroue. Lone is egter van die laagste ter wêreld, hoewel die minimum loon onlangs gestyg het. Vandag maak die klerebedryf 80% van die land se totale uitvoer uit. Bangladesj is die tweede grootste tekstieluitvoerder ter wêreld. Ander vervaardigingsbedrywe sluit in skeepsbou, farmaseutiese produkte, leer en inligtingstegnologie.

Soos voorheen genoem, was banke in Bangladesh tot die 1980's in staatsbesit. Tussen 2000 en 2006 het die land gefokus op die opstel van risiko-gebaseerde regulasies. Vandag is daar 4 gespesialiseerde banke in besit van die regering, 9 buitelandse handelsbanke en 39 private banke.


Sosiale stratifikasie

Klasse en kaste. Die Moslem -klasstelsel is soortgelyk aan 'n kastestruktuur. Die ashraf is 'n klein hoofletter van ou-geld afstammelinge van vroeë Moslem-amptenare en handelaars wie se wortels in Afghanistan, Turkye en Iran is. Sommige ashraf -families spoor hulle afkoms na die profeet Mohammed na. Die res van die bevolking word beskou as die inheemse meerderheid atraf. Hierdie onderskeid weerspieël die Hindoe -skeiding tussen die Brahman en dié in die laer kaste. Alhoewel beide Moslem- en Hindoe -kategorieë deur opgeleide mense erken word, dink die oorgrote meerderheid burgers klas in 'n meer gelokaliseerde, landelike konteks.

In landelike gebiede is klas gekoppel aan die hoeveelheid grond, besetting en opvoeding. 'N Grondeienaar met meer as vyf hektaar is bo -aan die sosio -ekonomiese skaal, en klein bestaansboere is in die middel. Onderaan die skaal is die landlose plattelandse huishoudings wat ongeveer 30 persent van die landelike bevolking uitmaak. Grondbesitstatus weerspieël die sosio -ekonomiese posisie in landelike gebiede, hoewel beroep en opvoeding ook 'n rol speel. Die hoogs opgeleide mense beklee posisies wat geletterdheid en wiskundige vaardighede vereis, soos in banke en regeringskantore, en word oor die algemeen 'n hoër status verleen as boere. Klein sakelui verdien dalk soveel as diegene wat werk benodig wat opleiding benodig, maar 'n laer sosiale status het.

Hindoe -kaste speel ook 'n rol in die landelike ekonomie. Hindoe-groepe is betrokke by die oorerflike beroepe wat die ekonomiese nisse vul wat 'n boerdery-ekonomie ondersteun. Klein getalle hoër kaste -groepe het in die land gebly, en sommige van die mense is groot grondeienaars, sakemanne en diensverskaffers.

In stedelike gebiede is die oorgrote meerderheid mense arbeiders. Daar is 'n middelklas van klein sakemanne en middelvlak-kantoorwerkers, en bo hierdie is 'n opkomende ondernemingsgroep en dienswerkers op hoër vlak.

Simbole van sosiale stratifikasie. Een van die duidelikste simbole van klasstatus is kleredrag. Die tradisionele kledingstuk vir mans is die lungi, 'n lap buisrok wat aan die enkels vir vroue hang, die sari is die norm. Die longi word deur die meeste mans gedra, behalwe diegene wat hulself as 'n hoë sosio -ekonomiese status beskou, waaronder broeke en hemde. 'N Lae wit katoen -pyjamabroek en 'n lang wit hemp dui ook op hoë status. Wit kleding onder mans simboliseer 'n beroep wat nie fisiese arbeid verg nie. 'N Man met 'n hoë status sal nie fisies gesien word wat die taak aan 'n assistent of arbeider oorgedra word nie. Saris dien ook as klasmerkers, met uitgebreide en fyn bewerkte lap wat hoë status simboliseer. Armoede word gekenmerk deur die goedkoop, growwe groen of indigo katoen doek saris van arm vroue. Goue juweliersware dui op 'n hoë sosiale status onder vroue.

'N Betonhuis en 'n keramiekteël toon 'n bewys van rykdom. 'N Motor is ver bo die vermoë van die meeste mense, en 'n motorfiets is 'n teken van status. Kleurtelevisies, telefone en elektrisiteit is ander simbole wat met rykdom verband hou.


Geskiedenis van die kledingbedryf in Bangladesh en die ekonomie van die kledingbedryf in Bangladesh

Die kledingbedryf het 'n baanbrekerrol gespeel in die ontwikkeling van die industriële sektor van Bangladesh. Alhoewel dit 'n redelik laat begin was, dit wil sê in 1976, het dit binne 'n kort tydjie sy reputasie op die wêreldmark gevestig. Gevolglik is kledingstuk nou een van die belangrikste uitvoeritems van die land. Boonop het dit die land se ekonomie verryk, 'n baie belangrike rol gespeel om werkloosheid te verlig. Tans is daar meer as tweeduisend honderd kledingfabrieke in die land wat meer as 12 arbeid ontbreek. 85 persent van die arbeidsmag is vroue.

Met 5 000 fabrieke wat ongeveer 3,6 miljoen werkers in diens het (van 'n totale arbeidsmag van 74 miljoen), is Bangladesj duidelik vooruit op ander Suidoos-Asiatiese verskaffers wat die kapasiteit van die gereedgemaakte kledingbedryf betref. Dit bied ook bevredigende kwaliteitsvlakke, veral in waarde- en intreevlak-middelmarkprodukte.

Klaar klere wat in Bangladesh vervaardig word, word hoofsaaklik in twee breë kategorieë verdeel: geweefde en gebreide produkte. Hemde, T-hemde en broeke is die belangrikste geweefde produkte en onderklere, sokkies, kouse, T-hemde, truie en ander gemaklike en sagte kledingstukke is die belangrikste produkte. Geweven kledingstukke oorheers steeds die kledinguitvoerinkomste van die land. Die aandeel in gebreide kledingprodukte neem toe sedert die vroeë 1990's, en meer as 40 persent van die land se totale RMG -uitvoerverdienste (BGMEA -webwerf) verteenwoordig sulke produkte.

Benewens arbeidskoste en pligvoordeel, is grondstowwe en vaste eiendom ook goedkoper in Bangladesh. Daar bestaan ​​ook geen twyfel dat Bangladesj baat by verskeie voorkeur -handelsooreenkomste wat belastingvrye toegang tot etlike dosyne lande bied nie.

Maar Bangladesj moet sy eie uitdagings oorkom. Belemmerings vir beleggings sluit in onbetroubare kragvoorsiening, hoë reële rentekoerse, korrupsie en swakhede in wet en orde. Wat kan Bangladesh doen om hierdie uitdagings te oorkom en sy enorme potensiaal te benut?

Eerstens is ondoeltreffende infrastruktuur, insluitend vervoer en energievoorsiening, die grootste knelpunt wat ons kledingbedryf belemmer. Hierdie probleem sal in die toekoms nog belangriker word, aangesien kopers meer modieuse produkte met korter levertye wil verkry. Die regering moet verbetering op hierdie gebied prioritiseer en kragstelsels begin opgradeer. Gelukkig is 'n aantal stappe in hierdie verband gedoen.

Tweedens, hoewel die standaarde vir arbeid en maatskaplike nakoming die afgelope paar jaar verbeter het, verskil die verskaffers baie in hul mate van voldoening. Omgewingsvoldoening begin net aandag kry.

Ten derde moet die produktiwiteit van die verskaffers verbeter word, nie net om die impak van stygende lone te verminder nie, maar ook om gapings met ander verkrygingslande, soos Indië en Kambodja, te beperk deur aan die behoeftes van nuwe kliënte vir meer gesofistikeerde produkte te voldoen. Gebrek aan belegging in nuwe masjinerie en tegnologie en die onvoldoende omvang van die geskoolde arbeidsmag, veral in middelbestuur, belemmer ook die groei in hierdie bedryf.

Vierdens is toegang tot grondstof van kardinale belang vir klere -uitvoerders. Gebrek aan agterwaartse skakels en die afhanklikheid van Bangladesh van invoer veroorsaak risiko's vir verkryging en verleng die leiding. Die probleem is die onbestendigheid van grondstofpryse die afgelope jaar. Die ontwikkeling van 'n plaaslike sektor kan lei tye verbeter.

In die vyfde plek is politieke stabiliteit 'n voorvereiste om buitelandse beleggers te lok. Politieke onrus, stakings en die afwesigheid van maklike sake is groot kommer van buitelandse beleggers.

Die drie belangrikste belanghebbendes, die regering, verskaffers en kopers moet saamwerk om die potensiaal van die mark in Bangladesh se gereedgemaakte kledingstukke te verwesenlik. Die regering se belangrikste prioriteite vir beleggings behoort die ontwikkeling van infrastruktuur, die handhawing van politieke stabiliteit, die vermindering van korrupsie en die verskaffing van onderwys en handelsondersteuning.

Kopers moet help om die doeltreffendheid en deursigtigheid van die verskaffingsketting te verhoog en hul ondersteuning vir skraal operasies en elektroniese data -uitruil te verhoog. Hulle moet ook nouer verhoudings met verskaffers bou en hul eie operasionele uitvoering verbeter. Hul lang reaksietye, die kompleksiteit van interne prosedures wat die koop- en verkrygingsfunksies behels, en 'n groot aantal veranderinge op die laaste oomblik vertraag die algehele proses.

Alhoewel Bangladesh baie belowende voordele in sekere afmetings in die kledingbedryf het, bly daar 'n aantal uitdagings. Slegs as hierdie uitdagings oorkom kan word, sal die kledingbedryf in Bangladesh steeds floreer.

Bangladesj het die geleentheid om die mark uit te brei deur middel van die volgende strategieë.

i) Koste -effektiewe strategie
ii) Strategie vir ontwikkeling van nuwe produkte en diversifikasie
iii) Strategie vir markdiversifikasie

Gekombineer vereis hierdie drie strategieë 'n totale kwaliteitsbestuur (TQM) benadering. Ek het hulle individueel bespreek.

1. Kosteverminderingstrategie

a. Terugwaartse integrasie

b. Verbetering van arbeidsproduktiwiteit

Daar moet egter op gelet word dat die laer koste vir die verkryging van materiaal nie genoeg is vir Bangladesj om sy mededingende voordeel op internasionale markte te handhaaf nie. Bangladesj moet produktiwiteit verhoog, wat laer is as baie van sy mededingers. Die lone in Bangladesh is weliswaar laag, maar dit beteken nie noodwendig dat relatief lae lone outomaties tot hoër produktiwiteit lei nie. Lone is slegs een van die bepalende faktore van arbeidsproduktiwiteit. Nog 'n belangrike determinant is die tyd wat die werkers nodig het om 'n taak uit te voer. Beskikbare doeltreffendheid dui daarop dat werkers in Bangladesj nie dieselfde is as dié van Hong Kong, Suid -Korea en Sri Lanka nie. Die vaardighede van werknemers en toesighoudende bestuursdoeltreffendheid is hoër in die lande as in Bangladesh. Boonop gebruik die lande die nuutste tegnologie, byvoorbeeld naaimasjiene, ontwerpfasiliteite, ens., Maar Bangladesj gebruik relatief ouer tegnologie.

'N Opname-navorsing in 1994-95, wat daarop gemik was om die produktiwiteitstendens van die RMG-industrie te bepaal, het aan die lig gebring dat die werkers aansienlik korter tyd nodig gehad het om 'n hemp van 'n gegewe spesifikasie te produseer as die tyd.

Daar is verskeie eksterne faktore wat 'n belangrike rol gespeel het om die groei van die sektor te vergemaklik. Een van hierdie deurslaggewende faktore is die geleidelike afname in China se grootmaatproduksie as gevolg van arbeidstekort en hoër lone, wat ook bydra tot 'n afname in die aantrekkingskrag in die klerekas. Boonop stel China nou belang in die vervaardiging van produkte wat groter vaardighede, beter tegnologie en meer belegging in gevorderde toerusting benodig.

Nog 'n belangrike vooruitsig vir die groei van ons kledingbedryf lê in die grootte van die wêreldwye kledingmark, wat geleidelik groter word. Volgens 'n onlangse verslag sal die wêreldwye kledingmark teen 2025 die punt van $ 2 biljoen oorskry van die huidige waarde van $ 1,1 biljoen. Daar is dus 'n wonderlike geleentheid om die wêreldwye kledingmark verder deur te dring en ons uitvoerverdienste te verhoog.


Die opkoms en opkoms van Bangladesj

Die ekonomie floreer. Verdien die sjeik Hasina die eer?

DHAKA - Bangladesj trotseer ekonomiese en politieke erns. Sedert sy onafhanklikheidsoorlog in 1971 met Pakistan, is die land bekend om sy tragedies: armoede, natuurrampe en nou een van die grootste vlugtelingkrisisse ter wêreld, na die toestroming van 750 000 Rohingya -Moslems wat van vervolging in die naburige Myanmar gevlug het.

Tog, met buitengewoon min internasionale aandag, het Bangladesj ook een van die wêreld se ekonomiese suksesverhale geword. Ondersteun deur 'n vinnig groeiende vervaardigingsektor-die kledingbedryf is die tweede plek in China-het die ekonomie van Bangladesj 'n jaarlikse groei van bykans 'n dekade van meer as 6% bereik en in die jaar tot Junie 7,86% bereik.

Vanweë hongersnood in 1974 het die land vir sy 166 miljoen mense meer as selfvoorsienend geword in voedselproduksie. Die inkomste per capita het sedert 2009 byna drievoudig gestyg en vanjaar $ 1,750 bereik. En die aantal mense wat in uiterste armoede leef - geklassifiseer as minder as $ 1,25 per dag - het in dieselfde tydperk van ongeveer 19% van die bevolking tot minder as 9% gekrimp, volgens die Wêreldbank.

Bangladesj het vroeër vanjaar 'n belangrike oomblik gevier toe dit aan die vereistes van die Verenigde Nasies voldoen om teen 2024 aan die status van 'die minste ontwikkelde land' te studeer. .

"Die verlaat van die LDC -status gee ons 'n mate van krag en vertroue, wat baie belangrik is, nie net vir politieke leiers nie, maar ook vir die mense," het sy in 'n eksklusiewe onderhoud in Desember aan die Nikkei Asian Review gesê. "As jy in 'n lae kategorie is, moet jy natuurlik afhanklik wees van ander se barmhartigheid as jy die terme van projekte en programme bespreek. Maar as jy klaar is, hoef jy van niemand afhanklik te wees nie, want jy het jou eie regte."

Ondanks die outomatiese druk daarvan het Giant Group steeds duisende werkers in diens. (Foto deur Akira Kodaka)

Hasina sê die sterk ekonomiese groei van Bangladesj sal nie net voortduur nie, maar versnel. 'In die volgende vyf jaar verwag ons dat die jaarlikse groei meer as 9% sal wees, en ons hoop dat ons teen 2021 op 10% sal kom,' het sy gesê.

'Ek skiet altyd vir 'n hoër koers,' lag sy. "Waarom moet ek laer voorspel?"

Op baie fronte het die ekonomiese prestasie van Bangladesh inderdaad selfs die regering se doelwitte oortref. Met 'n nasionale vervaardigingsstrategie-gedomineer deur die kledingbedryf-het die land die afgelope jaar 'n gemiddelde koers van 15-17% gestyg tot 'n rekord van $ 36,7 miljard in die jaar tot Junie. Hulle is op koers om die regering se doelwit van $ 39 miljard in 2019 te bereik, en Hasina het die industrie aangespoor om teen 2021 $ 50 miljard ter waarde van $ 50 miljard te bereik ter viering van die 50ste herdenking van wat Bangladesj's hul bevrydingsoorlog noem.

'N Groot gemeenskap van ongeveer 2,5 miljoen buitelandse werkers uit Bangladesj dryf die ekonomie verder op met oorbetalings wat jaarliks ​​met 18% tot $ 15 miljard gestyg het, maar Hasina weet ook dat die land in die industriële waardeketting moet opskuif. Politieke en sakeleiers weerspieël haar ambisies om van die ou model van die bedryf as 'n goedkoop vervaardigingshub te verander, deels afhanklik van geldbetalings en internasionale hulp.

Vir hierdie doel het Hasina in 2009 'n 'Digital Bangladesh' -strategie geloods, ondersteun deur ruim aansporings. Nou is Dhaka, die hoofstad van die land, die tuiste van 'n klein, maar groeiende tegnologiesektor onder leiding van uitvoerende hoofde wat met vrymoedigheid praat oor 'spring' na buurland Indië in IT. Farmaseutiese vervaardiging - nog 'n Indiese stapelvoedsel - neem ook toe.

Die regering implementeer nou 'n ambisieuse plan om 'n netwerk van 100 spesiale ekonomiese gebiede regoor die land te bou, waarvan 11 voltooi is terwyl 79 in aanbou is.

Die konsep maak netjies gebruik van die rekordbevolkingsdigtheid van Bangladesh en rsquos, wat Faisal Ahmed, hoofekonoom van Bangladesh Bank, die dividend van kwaliteit noem. Die nabyheid van ons bevolking het ons ook gehelp om sosiale en ekonomiese idees soos mikrofinansiering en goedkoop gesondheidsorg te ontwerp en te versprei. Maar ons moet ons skaars landbronne beter bestuur, en 'n deel van die antwoord is om goed funksionerende nywerheidsparke en SEZ's te ontwikkel, en hy het gesê.

Agter die indrukwekkende getalle en gewaagde ambisies lê egter skrikwekkende hindernisse, wat wissel van strukturele probleme tot diep politieke verdeeldheid, wat na vore gekom het voor nasionale verkiesings op 30 Desember.

Die politiek in Bangladesh word al jare oorheers deur die bittere wedywering tussen Hasina en die voormalige premier Khaleda Zia, wie se familiegeskiedenis teruggaan na die opponerende kante van die bevrydingstryd, toe Bangladesj bekend gestaan ​​het as Oos -Pakistan. Beide vroue was die afgelope drie dekades in en uit die krag - en uit die tronk -. Khaleda Zia, voorsitter van die opposisie in Bangladesh Nationalist Party, is in die tronk op aanklagte van korrupsie wat volgens haar vals is.

Sedert 1981 lei Hasina die regerende Awami -liga, gestig deur haar pa, sjeik Mujibur Rahman, die eerste president van die land, wat in 1975 saam met die grootste deel van sy familie deur weermagpersoneel vermoor is. Maar opposisie -aktiviste en menseregte -groepe het hul kommer uitgespreek oor moontlike stembusbedrog en intimidasie -taktiek. Na twee opeenvolgende termyne van vyf jaar vir die regerende party, wys ontleders op 'n tasbare gevoel van "anti-incumbency" onder sommige kiesers. Vanuit ekonomiese oogpunt is baie dit egter eens dat 'n oorwinning deur die regerende party verdere ontwikkeling sal ondersteun.

"As die stembus sonder te veel twis verloop en die status quo gehandhaaf word, lyk [Bangladesh] 'n aantreklike langtermynverhaal," sê Christopher Wood, besturende direkteur en hoofstrateeg by die makelaarsbedryf CLSA in Hong Kong.

Die oorvol strate van Dhaka (Foto deur Akira Kodaka) 'N Winkelsentrum in Dhaka: Bangladesh is op pad om 'n' ontwikkelende land 'te word in 2024. (Foto deur Akira Kodaka)

Die premier het in haar amptelike woning in die middel van Dhaka, plaaslike en internasionale kritiek op kruipende outoritarisme verwerp. Sy het aangedring dat haar party 'daartoe verbind is om die demokrasie in Bangladesj te beskerm'.

Sake lyk grootliks aan die kant van die regerende party - al was dit net ter wille van stabiliteit. In onlangse onderhoude in Dhaka het bestuurders en politieke ontleders voorstelle van die hand gewys dat politieke onstuimigheid die land se groeiproses kan ontspoor.

"We feel relieved that all political parties are participating in the elections," said Faruque Hassan, managing director of Giant Group, a leading garment manufacturer, and senior vice president of the Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association. "We feel positive that despite political differences we can continue to keep economic issues separate -- although we know that without political stability you can't grow, and you could scare international customers."

Tailoring its industrial policy

The ready-made garment industry is a key factor in the country's phenomenal success story. The industry is the country's largest employer, providing about 4.5 million jobs, and accounted for nearly 80% of Bangladesh's total merchandise exports in 2018.

It has undergone seismic changes since the watershed Rana Plaza disaster in 2013, when a multi-story garment factory complex collapsed, killing more than 1,130 workers. In the aftermath, the industry was forced by international apparel brands to implement sweeping reforms, including factory upgrades, inspections and improved worker conditions.

A visit to one of Giant Group's gleaming factories brings home the industry's rapidly changing dynamics. In a vast room a handful of workers oversees a fully automated operation that feeds fabric and thread into a huge machine that cuts, stitches and turns out finished garments. In another space nearby, about 300 workers, mostly women, operate machines that embroider and add applique to garments.

Giant Group has introduced a high level of automation at its garment factories. (Photo by Akira Kodaka) Giant Group says it aims to move into more value-added areas, such as embroidery and high-performance materials. (Photo by AKira Kodaka)

"Our entire industry changed in just 90 seconds in April 2013, generally for the better," said Hassan of Giant. "We don't actually want 100% automation -- hopefully we can offset the impact by shifting more workers into value-added fields, applique, embroidery and so on."

Further investment is needed if Bangladesh's garment industry is to remain competitive.

"Bangladesh is still dominated by more basic products and cotton, whereas growth worldwide has been in man-made fibers. We need more investment in these areas, not to produce more cotton shirts," he said.

Bangladesh's textile industry could gain if China's garment exports are hit by a prolonged U.S.-China trade war. But other garment centers are also taking aim at a vulnerable China, including Vietnam, Turkey, Myanmar and Ethiopia.

Intensifying international competition has already sparked consolidation in Bangladesh's garment industry, reducing the number of factories by 22% in the last five years to 4,560, according to the BGMEA.

CLSA's Wood believes that Bangladesh's reliance on the garment sector is a potential obstacle to future growth. "This sector on a 10-year view faces the risk of cheap wage alternatives such as Africa, automation and the loss of duty-free market access if Bangladesh transitions from LDC status [as scheduled for 2024]," he said.

"For now the challenge is to develop other sectors, with pharmaceuticals and business process outsourcing being two areas of promise. But this will require much more foreign investment," he said.

FDI is not Bangladesh's strong point. While it nearly tripled during Hasina's nine years in office, from $961 million in fiscal 2008 to nearly $3 billion in the year to June 30, this compares poorly with other Asian countries, including Vietnam and Myanmar.

Government officials partly blame the country's consistently low rankings in the World Bank's annual "Ease of Doing Business" survey, which they fear deters foreign investors. The latest survey, issued in December, put Bangladesh at 176th of 190 countries, citing excessive red tape, poor infrastructure and transport.

The government has moved to streamline the investment process with the creation of a "one-stop" investor service intended to replicate similar services in Singapore and Vietnam. But this has yet to gain momentum.

More successful is Hasina's digital push. With her son, a U.S.-educated tech expert, as a key adviser, the program has introduced generous tax breaks for the information and communications technology sector and a sweeping scheme to build 12 high-tech parks across the country.

In Dhaka, a new generation of IT entrepreneurs talks about beating India -- which leapt onto the global map with its basic outsourcing industry -- by focusing on AI, robotics and disruptive technologies.

Bangladesh's exports of software and IT services reached nearly $800 million in the year to June 30 and are on track to exceed $1 billion this fiscal year. The government's target of reaching $5 billion in ICT-related exports by 2021 is "very, very challenging but achievable," said Habibullah Karim, CEO of software company Technohaven and a co-founder of the Bangladesh Association of Software & Information Services, an industry body.

"From $800 million to $5 billion is a sixfold increase in three years. That's tough in itself. The second challenge is that the global outsourcing market is actually shrinking," Karim said. "Many tasks, such as airline and hotel reservations and insurance claims . are now fully automated."

There have been outstanding homegrown tech successes, such as ride-sharing service Pathao, which received a $2 million investment from Indonesian unicorn Go-Jek, and mobile financial services group bKash, in which Alipay, an arm of China's Alibaba Group Holding, took a 20% stake in April.

But go-ahead industries badly need more financing, said Khalid Quadir, CEO and co-founder of Brummer & Partners (Bangladesh), which manages Frontier Fund, the country's only private equity fund. He argues that innovation thrives on a strong private equity industry that can channel funds to promising companies and help them list.

After decades of turmoil, Bangladesh has become South Asia's fastest-growing economy. (Photo by Akira Kodaka) Employees work at of Technohaven's office in Dhaka. (Photo by Akira Kodaka)

"We have invested nearly $200 million over the years in areas including communications infrastructure, garments and pharmaceuticals. It's a drop in the ocean compared to the growth opportunities on offer. But to attract more capital of this kind, regulation could be more investor-friendly," he said, citing three-year lockup provisions on investments in newly listed companies.

Shameem Ahsan, chairman of IT company eGeneration and a former head of BASIS, sees Bangladesh's tech niche at the cutting edge of IT. "Forty years ago, the garment industry started with a few companies. Now Bangladesh is exporting $30 billion-plus worth and is second only to China. We want to do the same thing in the IT industry," he said.

Bangladesh is hoping to challenge India in pharmaceuticals, too. With its "least developed country" status, the country has enjoyed a waiver on drug patents. This has fueled intensifying competition between India and Bangladesh in the field of generic and bulk drugs. Among local star performers is Incepta Pharmaceuticals, Bangladesh's second-largest generics maker, which exports to about 60 countries, and Popular Pharmaceuticals, which is eyeing an eventual listing.

"When you look at U.S. and Europe . their manufacturing plants are closing and they are coming to Asia. Why? Because of quality, affordable drugs," said Syed Billah, senior general manager at Incepta. "We have the quality and recognition from international regulatory bodies, and are very good at finished products. But in [bulk drugs], we are far behind, and seeking technology for that from China."

One of Bangladesh's competitive disadvantages is its poor infrastructure, and the country has turned to China for help. Under its Belt and Road Initiative, China has financed various megaprojects in Bangladesh, including most of the nearly $4 billion Padma Bridge rail link, which will connect the country's southwest with the northern and eastern regions. In all, China has committed $38 billion in loans, aid and other assistance for Bangladesh.

China's heavy infrastructure investment has drawn criticism of its "debt diplomacy" in other countries, including Pakistan and Sri Lanka. But local economists dismiss such concerns.

"I don't think Bangladesh is being pulled too far into China's orbit like Pakistan or even Sri Lanka," said Faiz Sobhan, senior director of research at the Bangladesh Enterprise Institute, an independent think tank, noting that the country is also reliant on Japanese infrastructure investment.

Hasina said the government is taking a more proactive role in the financing alongside international partners such as China, Japan and international financial institutions. "We have undertaken to establish our own sovereign wealth fund, worth $10 billion, to bankroll long-term physical infrastructure development. This is possible because our foreign exchange reserves stand at more than $32 billion now, from $7.5 billion 10 years ago."

Chinese investors also bought 25% of the Dhaka Stock Exchange in 2018, and Bangladesh is now the second-largest importer of Chinese military hardware after Pakistan.

While some may question so much investment from Beijing, Hasina said it is simply a fact that China is set to play a bigger role in the region.

"Our foreign policy is very clear: friendly relations with everyone," she said. "What China and U.S. are doing, it is between them."

Additional reporting by Nikkei staff writers Mitsuru Obe and Yuji Kuronuma, and Dhaka contributor Abu Anas

Sluit aan by ons nuusbriewe om ons beste verhale direk in u inkassie te laat aflewer.


Recent History

Tensions developed between Hindus and Moslems in Bengal and in 1905 Britain partitioned Bengal into a predominantly Moslem East Bengal and a predominantly Hindu West Bengal. Due to strong Hindu objections the partitioning was rescinded in 1912. The ethnic tensions within Bengal continued.

Although Gandhi campaigned hard to maintain a united independent India, Ali Jinnah and the Moslem League opted for partition on a religious basis. Unfortunately partition on an ethnic/religious basis was not considered.

East Bengal opted to become East Pakistan. In the early days of Pakistan the problem of balance between East and West Pakistan was not addressed. East Pakistan had a larger population than West Pakistan but the capital of the country was in West Pakistan. Most of the export earnings were from East Pakistan but the national government in West Pakistan spent most of those earnings in West Pakistan.

In the early elections the numbers of representations in the various regions of Pakistan was prescribed. It was therefore not possible for East Pakistan to gain control of the government even though it had the majority of the electorate. Furthermore the military, which was predominantly West Pakistani, frequently took control of the government. In 1970 the military dictator called for elections to re-enstate civilian rule and he allowed representation in proportion to population. The Awani League under the leadership of Sheikh Mujibur Rahman won a majority of the seats in the national legislature. The Awani League campaigned for a program of more regional autonomy and thus got not only the Bengali vote but also support from some provinces in the west. Thus legally the Awani League had the right to form a new government. In the west however Ali Bhutto was preventing his representatives from attending any convening of the legislature that would implement the Awani League electoral victory.

With the election victory being denied his party Sheikh Rahman started campaigning for East Pakistan to decare its independence. The military government reacted to this campaign by arresting and imprisoning Rahman. Outright rebellion broke out in East Pakistan and the military government sent in troops to suppress the rebellion. The Crackdown was brutal thousands were killed. A massive flow of refugees crossed the border into India. Soon there were ten million refugees in West Bengal. India sent in troops to defeat the West Pakistani army. This was accomplished by December 16, 1971, the day that Bangladesh officially declared its independence.

The economic problems for the new country were overwhelming. Sheikh Rahman was not able to cope with them and conditions deteriorated. In 1975 Sheikh Rahman was assassinated. The new national leader was Zia ur-Rahman. He too had difficulties coping with the economic and political problems of the country and he too was assassinated, in 1981. The military leader Hossain Mohammad Ershad took control after Zia ur-Rahman's assassination. In 1984 Ershad assumed the title of President.


Bangladesh - Overview of economy

Agriculture and labor-intensive manufacturing remain the 2 major pillars of the Bangladeshi national economy. Historically, a tropical climate and warm temperatures throughout the year made it possible to grow 2 or 3 crops of rice each year, although floods and cyclones regularly damaged crop yield. Flourishing trade, manufacturing—traditionally in light manufacturing and agricultural processing𠅊long with the wealth of the region's nobility, attracted English, French, and Dutch traders. The British East India Company had slowly but steadily advanced into the region in the 17th and 18th centuries, acquiring trade privileges from the Mogul emperors and exploiting rivalries between local rulers, and gradually established control over the trade between India and Europe. The company and its often corrupt administration had greatly benefited from the trade between India and Europe. The British East India Company established control over administration of the Bengal province in 1765. However, in 1858 the company was abolished, and the British crown assumed direct control over British India, in response to the local uprising of 1857 to 1858 and to growing evidence of the company's inefficiency. Throughout the colonial era, East Bengal (the territory of modern Bangladesh) received very limited investments in its industrial sector or toward development of its transportation system, and largely relied on the production and export of its agricultural goods, including jute, rice, and tea. The British colonial rule in India was accompanied by uprisings, greater polarization of society, and a decline in the traditional values and institutions of the society nevertheless, it included India in the global trade of the early capitalist era and introduced the British legal and political systems and the technological innovations of that era.

In August 1947, India was granted independence within the British Commonwealth and was divided into the dominions of India and Pakistan. Pakistan, which included the areas populated predominantly by the Muslims, was itself divided with the West Pakistan comprising the area now known as Pakistan, and East Pakistan, occupying what had been Eastern Bengal. Powerful West Pakistan was politically and economically dominant over East Pakistan, giving rise to a secessionist movement in the eastern province. Despite attempts to ease the tensions, these factions gradually grew into open hostility and in 1971 a brief but bloody civil war flared up that lasted for 2 weeks and ended with the intervention of Indian troops. On 17 December 1971 a new government in Dhaka declared the independence of the new state, Bangladesh.

After achieving independence in 1971, Bangladesh confronted the challenging task of developing and diversifying its economy, as the country had very limited natural resources and arable land with which to support its rapidly growing population. The task was complicated by years of political turbulence and military coups (in 1975, 1981, and 1982) that did little to attract international investors and by devastating natural disasters that regularly visited Bangladesh in the 1970s and 1980s. By the beginning of the 21st century, according to the World Bank, Bangladesh had become one of the poorest and least-developed economies in Asia.

During the 1970s and 1980s the government of Bangladesh promoted economic development based on heavy state involvement both in economic management and economic planning. In fact, after achieving independence, the government led by the Awami League, nationalized large and medium-sized enterprises in jute, cotton textile, sugar processing, banking and insurances. Its economic policies were centered on 5-year plans (the first 5-year plan was launched in 1973), which aimed at development and public resource allocation modeled on the Soviet 5-year experience. However, the Bangladeshi experiment with sosialisme did not last long, and the government eschewed radical changes. The country's average gross domestic product (GDP) growth of around 3.3 percent in the 1970s and 4.4 percent in the 1980s (World Bank calculation) were very impressive, but this growth was offset by even more rapid growth of the population.

In 1991 the first free and fair election was held in Bangladesh and the Bangladesh National Party (BNP) won the election. The new civilian government considerably revised the economic policies of the previous government, introducing elements of free market economy, limiting state intervention, downsizing the government, launching privatization and attempting to attract foreign direct investments (FDIs) and technologies. The political stability of the 1990s and the new economic policies attracted international investors and greatly contributed to the economic growth of around 5 percent throughout the 1990s. However, Bangladesh still depends heavily on international assistance and loans, as well as remittances from Bangladeshis working abroad. According to the International Monetary Fund's (IMF) Country Report, in 1999 the country's external debt stood at US$15.145 billion, or 35 percent of GDP. This amount is relatively small according to international standards and mainly due to past capital account restrictions. According to the IMF, one of the peculiarities of the Bangladeshi foreign debt that makes it different from that of Indonesia or Malaysia is that it is almost entirely public, with private debt accounting for a low 5 percent of the total country's debt. Bangladeshi official reserves stood at a level of US$1.522 billion in 1999.

The structure of the Bangladeshi economy changed gradually over the last 3 decades. According to the World Bank, the contribution of agriculture to the country's GDP has been steadily declining from 55 percent in 1970 to 31.6 in 1999, although it still provides employment to large numbers of people. Bangladesh remains one of the world's leading producers of jute and rice, although most of the rice is for domestic consumption rather than export. The proportion of manufactured production grew from 9 percent of GDP in 1970 to 19.3 percent of GDP in 1999. Manufactured products accounted for around 60 percent of gross export earnings in 1999, with clothing goods becoming the single most important product. Tourism is a very small but rapidly growing sector of the economy that increased by around 42 percent between 1993 and 1998. Approximately 171,000 tourists visited the country in 1999, contributing Tk2.4 billion to the national economy. By comparison, tiny Singapore attracts a similar number of tourists every week.

For a long time Bangladesh struggled to diversify its economy. Large and medium state-owned enterprises dominate the manufacturing sector, although a number of private enterprises were established during the 1990s. Medium and small farms dominate the agricultural sector, and many farmers are still engaged in subsistence agriculture. Meanwhile, a number of medium and small, usually family-owned, enterprises dominate the service sector, especially retail . Bangladesh tried to catch up with the information technologies boom in the 1990s, but unlike neighboring India, it failed to promote this sector of its economy on a similar scale.

Economic growth and stability failed to bring economic prosperity to a large proportion of the population, especially in rural areas. Since the 1970s there has been an outflow of large numbers of the young and the most talented people from the country through various legal and illegal channels. Allegedly, organized criminal groups connected to drug trafficking control this outflow. Drugs are another important issue, as Bangladesh shares a border with Burma (Myanmar), which is a part of the world's largest opium producing region called the "Golden Triangle" (an area between Burma, Laos, and Thailand). Die shadow economy is believed to be very large due to incomplete economic activities data collection, tax evasion, and a strong tradition of cash economy, although this shadow economy is not necessarily related to organized criminal activities. In 1996 a national account task force was formed to upgrade the outdated and inefficient system of national accounting, having among other goals to deal with the problem of calculating and capturing shadow economy activities.